Rune Falı

rune sembolleri ve anlamlari

Rune Falı

Rune falı olarak bilinir ama aslı Rune Açılımı ya da Rune Okumadır. Doğal taşların ya da başta diş budak ağacı olmak üzere ağaçların üzerine Rune sembollerinin işlenmesi ve bu taşların kullanılmasıyla yapılan bir açılımdır. Aşk, iş ve yaşama dair önemli ipuçları veren Rune’ler, Vikinglerin kullandığı 24 harften oluşan bir dili temsil etmektedir. İnanışa göre Vikinglerin alfabesindeki harfler türlü tılsımlara dönüşür ve Rune falı geleceği okuma metodlarından biri haline gelir.

rune Tasi nedir
rune acilimi nedir
rune okumasi nedir

Rune Sembolleri ve Anlamları

Rune açılımı gelecek ya da şu ana dair ipuçları edinmek için yapılır. Bunun için öncelikle kişinin niyetine (dileğine) yoğunlaşması gerekir. Runik alfabe 24 harften oluşur bazı setler, henüz bilinmeyen bir şeyi sembolize etmek için “Odin’in Rune’si” adı verilen boş bir taşla gelir. Odin, dünyada olup biten her şeyi görmek ve sırlara vakıf olmak için bir gözünü feda eden İskandinav Tanrısıdır. Bu nedenle açılımda bu Rune gelirse, belirli bilgilerin ifşa edilmesinin henüz zamanı olmadığını ve sadece sisteme güvenmeniz gerektiğini anlamalısınız.

Açılım yapılacak taşların boyutu ve cinsi açılımın metoduna göre farklılık gösterebilir. Taşların üzerine işlenmiş Rune sembolleri bize gelecek, şu an ve geçmiş konusunda rehberlik eden bilgiler taşır. Her Rune farklı bir anlam ve kehanet yansıtır. Rune okuması yapan kişinin taşların üzerindeki sembollerin ne anlama geldiğini çok iyi bilmesi gerekir çünkü bu sembolleri yorumlamak oldukça zordur.

Rune Taşı Nedir?

Rune taşları, MS 1. yüzyıla kadar uzanan eski bir gelenektir. Genellikle falcılık ve koruma işaretleri olarak kullanılan ahşap veya taştan yapılmış 24 harflik bir runik alfabeden oluşurlar. Toplam alfabenin ilk tamamlanması, bugün hala en sık kullanılan MS. 5. yüzyılda Elder Futhark Rune’siydi ve daha sonra Genç Futhark taşları Vikingler ve diğer İskandinav kabileleri tarafından uyarlandı ve Orta Çağ’a kadar devam etti.

Rune taşları güçlü ve büyülü bir tarihle doludur ve bu nedenle son derece saygı duyulur ve dikkatli kullanılır. Rune taşlarının üzerine Rune alfabesine ait harflerin simgeleri işlenmiştir. Bu simgelerin her birinin farklı bir anlamı vardır. Her biri farklı anlam ve kehanet yansıttığı içi açılımı iyi yorumlamak son derece önemlidir.

Rune Açılımı Nedir?

Rune açılımına başlamadan önce, açılımın yapılacağı düz zemine siyah bir örtü serilir. Örtünün serildiği alanda başka hiçbir nesnenin olmaması önemlidir. Bunun sebebi açılımı yapan kişinin ve danışanın yalnızca taşlara odaklanmasını sağlamaktır. Örtü serildikten sonra Rune açılımını yapacak olan okuyucu taşları avuçları arasına alır ve danışanın dileğine ya da aklındaki soruya odaklanır. Ardından Rune kesesinden taşlar çekerek ve taşları örtüye bırakır. Genellikle bu işlemde üç taş kullanılır fakat konunun içeriğine göre taş sayısı 8-9 yada daha fazla da olabilir. Yere bırakılan taşlar Rune okuyucusu tarafından yorumlanır.

rune fali bakarken nelere dikkat etmek gerekir

Rune Okuması Nedir?

Elder Futhark Runik alfabesi, her biri 8 Rune’den oluşan ve 3 eşit parçaya bölünmüş olan Freyr Aett, Heimdall Aett ve Haeg Aett’den meydana gelir. Bu üç bölüm, yaşam döngülerinin hikayesini anlatır. İlk AETT, maddi düzlemde yer bulma ve dünya varlıklarının birikimini gösterir. Bir sonraki AETT, artan olgunluğumuzu ve büyümemizi anlatır; engeller, kader ve bolluk gibi Rune’leri içinde barındırır. Rune’lerin son AETT’si ise, bizim maneviyatımızı temsil eder.

Rune okuyucusunun okuma yaparken oldukça dikkatli davranması gerekir. Yavaş ve iyice düşündükten sonra yorumlaması en doğru yöntem olacaktır. Tılsımlı taşlar yanlış olarak yorumlandığında, Rune okuması olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Yine okuma sırasında başka şeylere odaklanılmamalı ve taşlar ile araya mesafe koyulmamalıdır.

Rune Açılımı (Okuması) Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Rune açılımı ya da diğer adıyla okuması,  gelecek ya da şimdiki ana dair ipuçları almak için yapılır. Bunun için öncelikle kişinin içinden geçen dileğe ya da aklındaki soruya yoğunlaşması gerekir. Cevabını almak istediğiniz şeyi içinizden geçirerek, açılımı yapacak olan kişi işinde profesyonel ise Rune taşları ile bu dileğin olup olmayacağını anlayabilirsiniz.

Rune açılımlarında öncelik niyete doğru şekilde odaklanmaktır. Temiz bir alanda, taşlar dışında açılımın gerektirdiği ritüel malzemelerini de yerleştirip kısa bir süre meditasyon yapılır. Rune sembollerinden, öz benliğimizden ve İlahi sistemden açılımda en doğru bilgilerin akması için destek istenir sonrası açılımı yapan kişinin tecrübesine ve danışan kişinin inancına bağlıdır.

Rune sembolleri ne anlama gelir?

Rune sembolleri yani harflerinin her biri İskandinav halklarının yaşanmışlıkları sonucunda tecrübe edilen şeylerin harfe dönüşmüş halidir. Her hafin ayrı bir anlamı ve her harfin tılsım bağlamalarında ayrı bir görevi vardır.

Rune sembolleri birbirleri ile bağlandığında aşkı ortaya çıkarır. Özellikle Gebo sembolü aşk demektir. Gebo haricinde Kenaz, Wunjo, Uruz, Ansuz ve Naudiz aşka destek çıkan Runelerdir. Önemli olan Rune ustasının hangi sembolle hangi sembolü bağlamayı bilmesinden geçer çünkü sembolün yerleştirileceği yer bile önemlidir.

Rune sembolleri ve anlamları

Rune Semboleri Nelerdir

FEHU, mali kazanç, bolluk-berekettir.

URUZ, Güç demektir.

THURİSAZ, Kargaşayı anlatır.

ANSUZ, iletişim ve haberleşmedir.

RAİDO, seyahat demektir.

KENAZ, ateşin Runesidir.

GEBO, aşk demektir.

WUNJO, Sevincin Runesidir.

HAGALAZ, yıkımı gösterir.

NAUDİZ, gereklilik ve ihtiyaçlarımızdır.

ISA, buzdur ve hayatımızda bizi donduran, duraklatan olayları gösterir.

JERA, başarı demektir.

IHWAZ, Korunma anlamına gelir.

PERTHRO, Mantık Runesidir.

ALGIZ, bizi ve ailemizi korur.

SOWİLO, güneşi temsil eder.

TİWAZ, savaşçıdır ve mücadeleyi anlatır.

BERKANO, Doğurganlığın sembolüdür.

EHWAZ, hareketliliği ifade eder.

MANNAZ, insanlığın Runesidir.

LAGUZ, su demektir ve sezgileri ifade eder.

INGWAZ, barış demektir.

OTHALA, aileyi temsil eder.

DAGAZ, değişimin Runesidir.

Rune Hakkında Sık Sorulan Sorular

Runik semboller tıpkı Tarot gibi açılım yapmak için kullanılır ve bizlere rehberlik ederler. Aklımıza takılan soruları yanıtlar, merak ettiğimiz konulara ışık tutar, hayatımızda önümüze engel koyan konuları nasıl aşacağımız konusunda bize tavsiyelerde bulunurlar.

Runelerin enerjisi güçlü olduğu için dikkatli kullanılmalı, Rune taşları eğitimi almayanlar tarafından kullanılmamalıdır aksi takdirde olumsuz sonuçlara yol açabilir. Her bir Rune taşı aklımızdaki soruyla ilgili bizlere kehanette bulunur çünkü Rune taşları içinde evrenin bilgisini saklar.

Rune alfabesi büyü olmamakla birlikte kullananın niyetine bağlıdır. Ortaçağda cadıların kullandığı bir alfabedir bu yüzden iyiye hizmet edenler ile kötüye hizmet edenlerin uygulamaları elbette farklı olacaktır. Doğal olarak aydınlığa hizmet edenler alfabeyi iyilik için, karanlığa hizmet edenler ise kötülük için kullanacaktır.

Runik alfabe İskandinav halklarına özellikle Vikinglere aittir ve tam 20 asırdır kullanılmaktadır. Vikingler tarafından tüm dünyaya taşınmıştır. Günümüzde hala İskandinav halkları sembolleri aksesuar olarak yada evlerinin mimarisinde kullanmaya devam etmektedir.

Rune sembolleri açılımlarda ya da tılsım bağlamalarda kullanılır. Her iki uygulamada da Rune ustası işe meditasyon ve ritüeller ile başlar sonrasında rehberlerinden de yardım alarak ki bu rehberler genellikle İskandinav Tanrılarından biridir açılım ya da tılsım bağlamasını gerçekleştirir.

Runik alfabede 24 tane Rune taşı vardır, bir tane de Wyrd denile boş taş vardır, buna Odin’in taşı da denir. Bu 24 harf bize hayatımızla ilgili sırlar verir. İçinden çıkamadığımız konularda ise tılsım olarak yardımımıza koşarlar.