Tarot Eğitimi

  • Home
  • Tarot Eğitimi
Tarot Eğitimi

Tarot Eğitimi

Tarot Eğitimi aslında kadim bir öğretiyi öğretir. Tarot okuma, Tarot falı olarak bilinir ancak Tarot aslında bir fal değil, kartlar aracılığıyla yapılan bir bilinçaltı ve enerji okumadır ve bilinen en eski kehanet yöntemlerinden biridir. Tarot açılımı; kartların dizilişi, renkleri, üzerlerindeki görseller ve rakamlarla kadim inançlara ve sembollere gönderme yapar ve onlardan yararlanır.

Tarot kartları; ruhun yolculuğunu, enerjiyi, bilinçaltını, uyanışı ve maneviyatı temsil eder. Gelecekten haber verip kehanette bulunmak yerine, bizlere geçmiş ve gelecekle ilgili ipuçları verir. Tarot okuma yapabilmek için hem kartların anlamını bilmek, hem de mistisizm ve spiritüalizm gibi alanlarda bilgi sahibi olmak ve donanım gerekmektedir.

Tarot Eğitimi Ne Kadar Sürer
Tarot Eğitimi Nedir
En İyi Tarot Eğitimi

Tarotun geleceği öngörmesi ya da gerçekleri söylemesi beklenmemeli. Tarot tamamen sezgilerle ve sizin enerjinizle, seçimlerinizle alakalıdır. Kartları okurken sezgilerinize ve içsel dünyanıza erişirsiniz. Kartların gösterdiği yolu kendinize göre yorumlamak tamamen sizin algınıza ve bilgi birikiminize kalmıştır.

Tarotun çok sayıda kart açılımı bulunmaktadır. Seçimlerde zorlanıldığı durumlarda tarot kişiler için bir rehber olmaktadır ve Tarotu bu biçimde kullanmak en doğrusudur. Herkes kendi hayatında yaşadığı şeyi en net kendisi bilebileceği için biz danışanın kendi açılımı kendisinin saçmesi gerektiğine inanıyoruz. Danışanlarımıza sadece alternatifler sunarak yönlendiririz ama açılım çeşidini seçme kararını onlara bırakırız.

Tarot Eğitimi Nedir?

Tarot okuma, kartları tanıyan ve olaylar arasındaki ilişkiyi kavrayabilen, muhakeme gücü yüksek kişiler tarafından yapılır. Bu kişiler, açılım yaptıran kişiyle yani danışanla özel seans yaparlar ve danışanın belli bir sebebinin ya da sorusunun olması önemlidir çünkü bu sebep ve soru üzerinden ilerleme sağlanır.

Tarot, içerisinde bulunduğunuz ilişki ya da durum ile ilgili size fikirler sunar. İlişkinizde ya da aşk hayatınızda sizi neler bekliyor? Ufukta ayrılık var mı? Bir ilişkiye başlamak için doğru bir zaman mı? İşlerim yoluna girecek mi? gibi sorulara tarot ile cevaplar bulabilirsiniz.

Tarot Eğitimi almadan açılım yapmak ve kartları okumak mümkün olmayacağından, Tarot’a ilgi duyanlar ve içsel olarak çekilenler bu kadim bilgiyi öğrenebilmek için Tarot Eğitimi alırlar. Tarot Eğitimi almadan, kitabi bilgiler ya da kulaktan dolma bilgiler ile Tarot açılımı yapmak sakıncalıdır. Özellikle internette dolaşan asılsız Tarot bilgileri kişileri yanıltmakta ve bir süre sonra bir kaos içine düşmesine sebep olmaktadır.

Tarot açılımlarında kartlar olmazsa olmazdır ancak bir de bu işin ruhsal akış yanı vardır. Matematik formülü gibi kartların anlamlarını ezberleyerek Tarot açılmaz. Tarot okuyucusu ruhsal konuda gelişmiş, bilgili, donanımlı ve ön görüleri yüksek kişilerden olmalıdır. İşte tüm bunlar Tarot Eğitimi ile elde edilir. Bu yüzden eğitmen seçimini şansa bırakmak yerine bu konulara hakim ve ruhsal yanı kuvvetli bir eğitmeni araştırmalı ve seçmelisiniz.

Açılan Tarot kartları bize konuyla ilgili bir hikaye sunar. Bu hikayeyi, sadece kartların anlamlarını ezberleyerek sunamazsınız çünkü her kartın birden çok anlamı ve yanyana gelen kartların kombinasyonu vardır. Tüm bu teknikleri eğitim almadan öğrenmeniz imkansızdır.

Tarot Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Rune falı  gerçekmi sorusunun cevabı kişiden kişiye göre değişir. Biz tecrübelerimizden ötürü gerçek olduğunu biliyoruz aksi halde yüzyıllardır varlığını koruyamazdı. Rune ilk günden beri, Rune ustaları tarafından korunmuş ve ustalar bilgiyi herkese aktarmamıştır. Bu özelliği Rune okuma ve Rune bağlamanın ezoterik yanını da gösterir.

Rune; kahve falı ya da toplum içinde bilinen diğer fal türleri gibi bir şey değildir bu yüzden herkese nasip olacak bir bilgi de değildir. Ezoterik ve kuvvetli yanı sebebiyle gizli tutulmuştur bu yüzden günümüzün teknolojik olanaklarına rağmen “RUNE” kelimesini bile duyan insan sayısı çok azdır. Yapılan tüm ruhsal ya da majikal çalışmalar gibi Rune bağlamalarının da gerçek olup olmaması biraz da uygulatan kişiye ve Rune’lara inancına bağlıdır.

Tarot Eğitimi Ne Demek?

Başlangıç için her kartın genel anlamını bilmek gerekir. Fakat gerçekten okumak ve derinlemesine anlamak için kendi sezgilerinizden ve yorumlamanızdan yola çıkmanız gerekir. Bunun belli bir yolu veya öğrenme şekli yoktur zamanla sezgileriniz kuvvetlenebilir ve yorum tekniğinizi geliştirebilirsiniz.

İlk olarak, kart destesine bir soru sormanız gerekir. Sorular net ve açık uçlu olmalıdır. Soruyu belirledikten sonra sıra kartları karıştırmaya gelir. Tarot kartlarını karıştırmanın birden fazla yolu vardır. Üstten karıştırma, bir yandan kart destesini tutmayı ve diğerini kartları destenin bir tarafından diğerine taşımak için kullanmayı içerir. Ayrıca, desteyi birkaç parçaya bölerek ve ardından tekrar bir araya getirerek kesebilirsiniz. Kartları yüzleri aşağı gelecek şekilde masaya yaymayı ve tekrar yerlerine yerleştirmeden önce büyük, dağınık bir deste halinde toplamayı deneyebilirsiniz. Bunu yapmanın doğru ya da yanlış bir yolu yoktur. Her Tarot okuyucusu, kendisi için hangisinin uygun olduğunu kendi belirler.

Tarot açılımı yaparken çekilen kart sayısı ne kadar fazlaysa; konu, durum ya da sorunuzla ilgili alacağınız yanıtlar da o kadar ayrıntılı ve doyurucu olur. Tek bir kart ile sağlıklı ve ayrıntılı sonuçlar alınabileceğini düşünmüyorum. Kullanılan her bir kartın anlamı ve kartları birbirlerine bağlayarak yapılan yorumlar her zaman daha sağlıklı ve bilgi anlamında doyurucudur. Ben şahsen Tek kart ile açılımı tasvip etmemekle birlikte, özellikle amatörce Tarot açılımı yapanların bu yolu tercih ettiğini biliyorum. Profesyonel Tarot Okuyucuları tek kart kullanmazlar. İşte Tarot Eğitiminde öğrenciler bu ayrıntıları öğrenir

Eğitim içerikleri genelde birbirine benzer olmakla birlikte her eğitmen kendi tarzını da belirlemektedir. Ben kendi eğitim içeriğimi örnek olması açısından sizlerle paylaşıyorum.

 

-Tarotun Tarihçesi

-Farklı Tarot Destelerini Tanımak

-Tarota; Astrolojik, Numerolojik, Ezoterik Bakış ve Tarot Sembolleri

-Tarotta Elementlerin Önemi ve Özellikleri

-Tarot ve İmajinasyon

-Tarot Kartlarına Ritüel ve Meditasyon ile uyumlanma

-Majör Arkanalar, Minör Arkanalar ve Saraylı Kartların Anlamları

-Ruh Kartı ve Kişilik Kartı Hesaplama

-Tarot Okuyucusunun ve Danışanının Yapması Gereken Ritüeller ve Niyetler

-Tarot Kartlarına Soru Sorma Şekilleri ve Çeşitleri

-Tarot Kartlarını Birbirine Bağlama ve Hikaye Çıkarma Yöntemleri

-Tarot Kartlarının Ters Anlamları

-Tarot Kartlarının Gösterdiği Zamanlar

-Açılım Teknikleri ve Uygulamalar

Sertifikalı Tarot Eğitimi

-Tarot Eğitimi Fiyatları

Tarot Eğitimi Fiyatları çeşitlilik gösterir. Öğrenci ilk önce nasıl bir eğitim almak ve bu eğitim sonunda hangi noktaya ulaşmak istediğine karar vermelidir. Kısa ve haliyle ucuz eğitimler olduğu gibi, adamakıllı tüm bilgilerin hazmedilerek alındığı 2,5-3 aylık eğitimler de vardır. Öğrenci burada seçimini tamamen kendi kariyer planına göre yapacaktır. İçeriğine, uzun ya da kısalığına ve eğitmenin donanımına bağlı olarak eğitim fiyatları bin lira ile 4 bin lira arasında değişmektedir.

Sertifikalı Tarot Eğitimi

Tarot Eğitimi

Öğrenci eğitim sonunda eğitim görsellerinin (Pdf, ders kayıtları gibi materyaller) yanısıra, Tarot Eğitimini başarıyla tamamladığına dair sertifikasını da eğitmeninden almaktadır. Ülkemizde maalesef henüz üniversitelerde Tarot alanı yer almadığı için sertifikalar eğitmenler tarafından hazırlanmaktadır.

Tarot bir bilinçaltı okuma tekniğidir ve enerjilerle çalışılır. Enerji akışı kısa sürelerde değişmeyeceği için Tarot her gün açılmaz, açılsa da sağlıklı cevaplar vermez. İki açılım arasında en az 1 ay olmalıdır. Benim düzenli danışmanlık verdiğim danışanlarım ayda bir hayatlarıyla ilgili genel bir rehberlik almaktadırlar ki ideali de budur.

Bu sorunun cevabı kişiden kişiye göre değişir. Herkes kendi yolu, donanımı ve ihtiyacına göre kendince en iyisini bulur. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey; eğitmenin ruhsal yanının güçlü olması, bilgiyi doğru aktarması, öğrencilerine zaman ayırması, iyi bir alt yapısı olması, tecrübeli olması ve kadim öğretiye tabi olmasıdır. Maalesef günümüzdeözellikle sosyal medyada spiritüel her alan gibi Tarotta dejenerasyona uğramıştır. Eğitim alacak olanlar buna çok dikkat etmeliler.

Tarot yorumcusu olmak için öncelikle Tarota sempati duymak ve ciddiye almak gerekir çünkü Tarot bir fal çeşidi değildir. Tarot bilgelik isteyen bir kadim öğretidir. Kartların anlamlarını bilmekten öte, ruhsal bilgi birikimi, sezgisel güç ve disiplin gerektirir. Sadece kart anlamlarını ezberleyerek Tarot yorumcusu olunamaz. Tarot yorumcusu olmak için; sezgileri güçlü ve ruhsal donanımı olan kişilerin mutlaka bir Tarot Eğitimi alması gerekir.

Tarot Eğitimi sonunda çeşitli sertifika seçenekleri vardır. Bazı eğitmenler çeşitli tasarım programlarında kendi hazırladıkları katılım belgelerini öğrencilerine verirken, bazı eğitmenler uluslararası sertifika ya da üniversite onaylı e-devlet sertifikaları vermektedir. Henüz bu iş bir standarda bağlanmadığı ve üniversitelerde Tarot kürsüsü olmadığı için işler şimdilik böyle yürümektedir. Ben T.C. Mesleki Yeterlilik Kurumu Eğitmeniyim, aynı zamanda uluslararası Cardcert Akreditasyon Sisteminin uzman eğitmeniyim. Bu sebeple öğrencilerime hem uluslararası, hem de e-devlet onaylı sertifika verebiliyorum.