Tarot Falı

tarot fali

TAROT FALI

Tarot falı, bilinen en eski kehanet yöntemlerinden biridir. Tarot falı; kartların dizilişi, renkleri, üzerlerindeki görseller ve rakamlarla kadim inançlara ve sembollere gönderme yapar ve onlardan yararlanır. Tarot kartları; ruhun yolculuğunu, enerjiyi, bilinçaltını, uyanışı ve maneviyatı temsil eder. Gelecekten haber verip kehanette bulunmak yerine, bizlere geçmiş ve gelecekle ilgili ipuçları verir. Tarot falına bakabilmek için hem kartların anlamını bilmek, hem de mistisizm ve spiritüalizm gibi alanlarda bilgi sahibi olmak ve donanım gerekmektedir.

tarot ne demek
tarot nasıl bakılır
tarot baktır

Tarot Ne Demek?

Tarot, Orta Çağ döneminin sonlarına doğru ortaya çıkmıştır ve insanlık tarihinin bilinen en eski kehanet yöntemlerindendir. Joker ile başlayan klasik tarot destesi, insan ruhunun yolculuğunu yani kahramanın yolculuğunu anlatır. 78 karttan ve iki ana bölümden oluşan tarot destesi; 56 karttan oluşan Minor Arcana ve 22 karttan oluşan Major Arcana kartlarından meydana gelir.

78 kartlık Tarot destelerinin, her biri kendi imgelerine ve sembollerine karşılık farklı hikayeler taşır. 22 adet Majör Arkana kartları yaşamın karşımıza çıkardığı karmik dersleri temsil ederken, kalan 56 Minor Arkana kart ise günlük yaşantımızda rastladığımız sıkıntı, durum ve olayların karşılığıdır. Tarot kartları aslında hayatın tıpatıp kendisidir diyebiliriz çünkü tıpkı hayat gibi iyiyi kötüyü, olumluyu olumsuzu bir arada barındırır. Tarot aradığınız ilhamı ve ihtiyacınız olan motivasyonu size verebilir. Tüm enerjinizle yoğunlaşıp seçtiğiniz bir kart, size pek çok kişi ve olayın kazandıramadığı hayat dersini ve bilgiyi sunabilir.

Tarot Nasıl Bakılır?

Tarot falı bakarken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar ve ritüeller vardır. Bunlar her tarot okuyucusuna göre değişmekle birlikte bu yazımızda çoğu tarot okuyucusunun uyguladıklarına değineceğiz. Birçok Tarot Okuyucusu Tarot kartlarını mutlaka sol el ile çeker. Bunun nedeni, sol elin beynin yaratıcı alanına bağlı olmasıdır. Yine pek çok Tarot Okuyucusuna göre, Danışanın tarot kartlarını karıştırması ya da kartlara dokunması doğru değildir. Tarot kartlarını daima kutusunda, kesesinde ve yatılan yere yakın bir alanda tutmak gerekir. Tarot açılımları ipek ya da kadife gibi nitelikli kumaştan yapılan bir örtü üzerinde yapılmalıdır.

Tarot falı, kartları tanıyan ve olaylar arasındaki ilişkiyi kavrayabilen, muhakeme gücü yüksek kişiler tarafından bakılır. Bu kişiler, fal baktıran kişiyle özel seans yaparlar ve fal baktıran kişinin belli bir sebebinin yada sorusunun olması önemlidir çünkü bu sebep ve soru üzerinden ilerleme sağlanır. Fal bakılan ortamda mum ve değerli taşlardan faydalanılabilir. Kartlar karıştırılırken bazı kartlar aradan fırlayabilir. Bu durumda kart desteye geri koyulmaz çünkü kartın fırlaması seçilmek istediğine işarettir.

Tarot falı bakmak sezgi işidir. Bu yüzden yorumcunun kartları hissetmesi büyük önem taşır çünkü danışan kişi ile yorumcu arasındaki enerji akışı, kartların yorumlanmasına rehberlik eder. Ayrıca danışan kişiler yorumcunun söylediklerine kendilerini çok fazla kaptırabilirler. Bu yüzden yorumcunun eğitimli olması önemlidir. İnternette ücretsiz, bir yazılım geliştirilip otomatik bakılan Tarot fallarına itibar etmeyin asla doğru bilgiyi alamazsınız çünkü Tarot bir enerji işidir, yazılım yada bilgisayar işi değil. Karşınızda enerjinizin karıştığı bir insan olmalıdır, bir bilgisayar değil. Ayrıca evrende “Alma-Verme” dengesi çok önemli olduğu için bedelini ödemediğiniz hiçbir şey size pozitif bir sonuç ve doğru bilgi getirmez.

Tarot Falı Nasıl Bakılır?

Başlangıç için her kartın genel anlamını anlamak gerekir. Fakat gerçekten bakmak ve derinlemesine anlamak için kendi sezgilerinizden ve yorumlamanızdan yola çıkmanız gerekir. Bunun belli bir yolu veya öğrenme şekli yoktur zamanla sezgileriniz kuvvetlenebilir ve yorum tekniğinizi geliştirebilirsiniz.

İlk olarak, kart destesine bir soru sormanız gerekir. Sorular net ve açık uçlu olmalıdır. Soruyu belirledikten sonra sıra kartları karıştırmaya gelir. Tarot kartlarını karıştırmanın birden fazla yolu vardır. Üstten karıştırma, bir yandan kart destesini tutmayı ve diğerini kartları destenin bir tarafından diğerine taşımak için kullanmayı içerir. Ayrıca, desteyi birkaç parçaya bölerek ve ardından tekrar bir araya getirerek kesebilirsiniz. Kartları yüzleri aşağı gelecek şekilde masaya yaymayı ve tekrar yerlerine yerleştirmeden önce büyük, dağınık bir deste halinde toplamayı deneyebilirsiniz. Bunu yapmanın doğru ya da yanlış bir yolu yoktur. Her Tarot okuyucusu, kendisi için hangisinin uygun olduğunu kendi belirler.

Kartlarınızı çekin, desteyi sol elinizle keserek kartı üste çekin. Bir seferde ne kadar çok kart kullanırsanız, okuma o kadar derinlemesine ve ayrıntılı olur. Kartlarınızı seçtikten sonra, yüzleri aşağı bakacak şekilde sıraya koyun. Kelimelere, sembollere ve şekillere bakabilmeniz için onları sağa çevirin, baktıkça aklınıza gelenlere ve sorularınızla yorumlayın.

Kendinizi bir konuda geliştirmek istediğinizde, ikilemler arasında kalıp bir türlü seçim yapamadığınızda, hedeflerinize nasıl ulaşacağınız konusunda yolunuzu kaybettiğinizde tarot falı yardımınıza koşar. Aklınızdaki soruya odaklanın, bir kart çekin ve içinizdeki bilgeliğin size verdiği cevaba ulaşın.

Tarot Falı Size Neler Söyler?

Tarotun geleceği öngörmesi ya da gerçekleri söylemesi beklenmemeli. Tarot tamamen sezgilerle ve sizin enerjinizle, seçimlerinizle alakalıdır. Kartları okurken sezgilerinize ve içsel dünyanıza erişirsiniz. Kartların gösterdiği yolu kendinize göre yorumlamak tamamen sizin algınıza ve bilgi birikiminize kalmıştır.
Tarot baktırırken soru sormak ve bu soruların yanıtlarını kartlardan almak mümkündür. Bu nedenle sorulacak sorular da merak edilmektedir. Tarot falı baktırırken sorulacak sorulara ve soru tipine örnek vermek gerekirse:

Bulunduğum yerde kalmaya devam edecek miyim? İlişkim yok önümüzdeki 1 ay içinde bir ilişkim olacak mı? O kişiyle evlenebilecek miyim? Mevcut olan ilişkim 1 sene içinde evlilik ile sonuçlanacak mı? Kariyerimde yükselecek miyim? Şans oyunlarında kazanç elde edebilecek miyim? O kişiyle anlaşmak için neler yapmalıyım? Finansal beklentilerim önümüzde 1 sene içinde gerçekleşecek mi? Finansal sorunlarımı nasıl çözebilirim? Evlilik bana yakın mı? Kariyerimde nasıl yükselebilirim? Kendimi nasıl daha iyi hissedebilirim? Ailemle nasıl daha fazla zaman geçirebilirim? Kendime ve sevdiklerime nasıl daha fazla zaman ayırabilirim? Kardeşimle yakın olmak için neler yapmalıyım?

Tarot söz konusu olduğunda akıllara gelen ilk şey nasıl soru yöneltileceği oluyor. Enerjinizin söylediği gibi, içinizden geçtiği gibi sorularınızı yöneltebilirsiniz. Ancak çok spesifik sorular sorarsanız net bir cevap alamayabilirsiniz ya da aldığınız cevabı kolay yorumlayamayabilirsiniz. “Sevgilimle barışacak mıyım?” gibi bir soru yerine “Şu an aklımda olan kişi doğru kişi mi?” gibi sorular yöneltmeyi deneyin. Tarot kartlarına sağlık soruları sormanız önerilmez. Genellikle aşk, kariyer, hayat, arkadaşlıklar, insanlarla ilişkiler üzerine cevaplar aramanız tavsiye edilir.

Tarot baktırırken eğer özel olarak sorulacak bir soru yoksa genel soru sorulmasında herhangi bir sorun yoktur. Bunun için genelde 8 kartlık bir özel açılım yapılır ve genel bir tarot bakılır. Bununla birlikte zihinsel, duygusal ve finansal konulara yönelik kartlar açılır ve genel yaşantı açısından tarot bakılır. Eğer bu konulardan herhangi birinde ilgi çeken bir kart çıkarsa bu konuya tekrar özel bir şekilde tarot açılması mümkündür.

tarot falı çeşitleri

Tarot Falı Çeşitleri

Tarotun çok sayıda kart açılımı bulunmaktadır. Seçimlerde zorlanıldığı durumlarda tarot kişiler için bir rehber olmaktadır ve Tarotu bu biçimde kullanmak en doğrusudur. Herkes kendi hayatında yaşadığı şeyi en net kendisi bilebileceği için biz danışanın kendi açılımı kendisinin saçmesi gerektiğine inanıyoruz. Danışanlarımıza sadece alternatifler sunarak yönlendiririz ama açılım çeşidini seçme kararını onlara bırakırız. Açılımlarımızı aşk-ilişkiler ve genel, iş-kariyer-maddi konular olmak üzere ikiye ayırdık.

AŞK-İLİŞKİLER AÇILIM TÜRLERİ

KLASİK İLİŞKİ AÇILIMI

9 kartla bakılan ve ilişkiler konusunda çok doğru çalışan bir açılım türüdür. Klasik ilişki açılımı ile partneriniz ya da eşinizle birbiriniz hakkındaki duygu ve düşünceleriniz, ilişkideki ihtiyaçlarınız, ilişkinizin mevcut durumu, takip etmek istediğiniz yol, dikkat edilmesi gerekenler ve ilişkinizin geleceği hakkında bilgi alabilirsiniz.

ASTROLOJİ TABANLI İLİŞKİ AÇILIMI

12 kartla bakılan bu açılım türü, Tarotun yanısıra astrolojinin de işin içine katıldığı ve Astrolojideki 12 eve göre yorumlanan, her yerde bulamayacağınız, eğitim aldığımız ustamızdan bize aktarılan bir açılım türüdür.  Sizin ve partnerinizin ya da eşinizin güncel enerjilerde kişilik yapınız ve ruh haliniz, gelirleriniz, iletişim ve aile durumunuz, aşka bakış açılarınız ve her ikinizin de bilinçaltı konularınız hakkında astroloji destekli ayrıntılı bilgi veren bir açılım türüdür.

RUH EŞİNİZ KİM, NASIL BİRİ? AÇILIMI

6 kartla bakılan bu açılım, aşk ilişkilerinizde güçlü ve zayıf yanlarınız, aşka bakış açınız, ruh eşiniz nasıl biri ve kim olabilir, geçmişteki bir ilişkiye takılı kaldıysanız bunun nedeni nedir ve gelecekte aşk hayatınız nasıl olacak sorularına cevap veren bir açılım şeklidir.

KALP AÇILIMI

9 kartla yapılan bu açılım, sizin ve partnerinizin ya da eşinizin mevcut durumu ve ruh hali, sizin ve partnerinizin ya da eşinizin ilişkideki rolünüz, ilişkinizdeki zorluklar, ikinizin de duyguları, aranızdaki iletişim ve ilişkinizin gelecek potansiyeli hakkında bilgi veren bir açılım türüdür.

AŞKINIZIN GELECEĞİ AÇILIMI

5 kartla yapılan bu açılım, sizin ve partnerinizin karakter yapısı ve ruh hali, ilişkinizin potansiyeli, ilişkinizde dikkat edilmesi ve yapılmaması gerekenler ve ilişkinizin gelecek potansiyeli hakkında bilgi veren bir açılım şeklidir.

GENEL AÇILIM TÜRLERİ

3 KART AÇILIMI

Tek soru için açılan, tek konuya odaklanan açılım şeklidir. Adından da anlaşılacağı gibi 3 kartla açılır ve ilişki, iş-maddi konular ya da herhangi bir konuda sorunun geçmişi, bugünü ve geleceği hakkında bilgi verir.

AT NALI AÇILIMI

7 kartla bakılan ve özellikle yaşamınızla ilgili bir karar aşamasında ya da bir dönüm noktasındaysanız aklınızdaki soru ya da sorunun geçmişi, sebepleri ve şu anki durumu, bu konudaki etkenler, konuyla ilgili dış etkenler ve konuyla ilgili size kartların tavsiyesi ve konuyla ilgili olası gelecekte ne olacağıyla ilgili net cevap alabileceğiniz bir açılım çeşididir.

PENTAGRAM AÇILIMI

5 kartla bakılan ve güncel enerjilerde içinde bulunduğunuz durumu, duygu dünyanızı, iş-kariyer ve parasal konulardaki durumunuz, hayatınızdaki olumlu olumsuz olaylar, sosyal hayatınız ve insan ilişkileriniz hakkında bilgi veren bir açılım türüdür.

KELT HAÇI AÇILIMI

10 kartla bakılan, güncel enerjilerde mevcut durumunuz, sizi yavaşlatan ya da engelleyen şeyler, sorununuzun kökeni, yakın geçmişte yaşanan olaylar ve endişeler, gelecekte konuyla ilgili sizi nelerin beklediği, konuyla ilgili dış etkenler, umutlarınız-arzularınız ve konuyla ilgili sonuç ne olacak gibi sorulara cevap bulabileceğiniz bir açılım türüdür.

ASTROLOJİ TABANLI GENEL AÇILIM

12 kartla bakılan bu açılım türü, Tarotun yanısıra astrolojinin de işin içine katıldığı ve Astrolojideki 12 eve göre yorumlanan, her yerde bulamayacağınız, eğitim aldığımız ustamızdan bize aktarılan bir açılım türüdür.  Güncel enerjilerde kişilik yapınız ve ruh haliniz, gelir durumunuz, iletişim, aile, çocuklar, gündelik hayat, sağlık, evlilik, ortaklıklar, miras, eğitim, kariyer sosyal yaşam, arkadaşlar ve bilinçaltı konuları ile ilgili ayrıntılı bilgi alabileceğiniz bir açılım şeklidir.

RUMİ TAROT DESTESİYLE 12 EV AÇILIMI

Arap astrolojisindeki evleri temel alan, her haneye 4’er konmak üzere toplam 48 kartla bakılan açılımdır. Yaşam koşullarınız, para akışınız, aile hayatınız, varsa çocuklarınız, sağlık durumunuz, eş yada partnerinizle durumunuz, maneviyatınız, kariyeriniz, şans ve umutlarınız, ve endişeleriniz hakkında detaylı bilgi verir.

RUMİ TAROT DESTESİYLE BADEM KAPISI AÇILIMI

5 kartla yapılan bu açılım ruhsal rehberlik veya maneviyat için yapılır. İçsel eğiliminiz, ruhsal alemden size olan akışı ve dünyevi hayatınızdaki sorunların nedeni hakkında bilgi verir.

RUMİ TAROT DESTESİYLE HEKSAGON (ALTIGEN) AÇILIM

7 kartla bakılan bu açılım Hayatınız, ilişkiniz, iş hayatınız yada gündemdeki konunuz ne ise lehinize ve aleyhinize olan etkileri gösteren, ayrıntılı bir öngörü sağlayan açılım biçimidir.

AZİZE’NİN SIRRI AÇILIMI

9 kartla yapılan bu açılım, konunuz ya da sorunuz ile ilgili günceldeki durumu, neler olduğunu, bu konuyla ilgili yakın geçmişte ne olduğunu, bu durumun karanlıkta kalan yanlarını, farkında olunan yani aydınlık yanlarını ve Azize’nin konuyla ilgili bize vereceği sırrı anlatan açılım çeşididir.

Geçmişten Bugüne Tarot

Yaşam ritmine ve hızına göre tarotun gerçekleşme süresi değişebilir. Genellikle tarotun iki hafta ile bir ay içerisinde gerçekleştiği bilinmektedir. Bu nedenle iki ayda bir tarot baktırılabilir. Fakat kişilere göre değişebildiği için bakılan tarotun bir gün sonra gerçekleşme ihtimali olduğu gibi, bir sene sonra da gerçekleşme ihtimali vardır. Soru sorarken süre belirtmek bu durumların ne zaman gerçekleşeceğini daha kolay tahmin etmeye yarar. Bu nedenle soru sorarken zaman vermek ve kısıtlı bir süre için soru sormak tarotun daha hızlı gerçekleşmesini sağlar.

Bilinen düşüncenin tam tersine tarotun temel amacı geleceği söylemek değildir. Tarot falının temel amacı aslında kişinin seçimlerine rehberlik yapmaktır. İnsanlar için geleceği öğrenmek büyük bir önem arz etmektedir ancak tarot falı geleceği, geçmişi ve şu andaki mevcut durumları ortaya çıkararak bilgiler vermektedir. Bir başka deyişle kişiler, yapacakları seçimlerin sonuçlarını, tarot falı ile keşfedebilmektedir.