Lucid Rüya Nedir?

  • Home
  • Blog
  • Lucid Rüya Nedir?
Lucid rüya neden olur

Lucid Rüya Nedir?

Lucid Rüya Nedir?

Lucid Rüya (berrak rüya, kontrollü rüya ya da bilinçli rüya), rüyayı gören kişinin rüya gördüğünü bilinçli olarak fark etmesi durumudur. Bu farkındalık, kimi zaman rüyanın kısmen veya tamamen kontrol edilebilmesiyle de sonuçlanır. Ancak bir rüyanın Lucid ya da berrak olarak tabir edilebilmesi için mutlaka kişinin kontrolde olmasına gerek yoktur. Kulağa bilimkurgu veya sahte bilim gibi gelen bu olgu, aslında gerçek bir bilimsel olgudur ve uzun yıllardır psikologlar ve sinirbilimciler tarafından araştırılmaktadır. Lucid rüya; enstrüman öğrenebileceğiniz, birtakım fantezilerinizi gerçekleştirebileceğiniz ya da yabancı dil öğrenebileceğiniz bir hal değildir. Zihninizde, bilincinizde ve bilinç dışınızda yer edinmeyen verilere ulaşamazsınız. Ancak yaratıcılık ve hayal gücünüz ile farklı deneyimler yaşayabilirsiniz. Kısacası rüyada yaşadıklarınızın gerçek dünyaya psikolojik kazançlar ya da kayıplar dışında bir etkisi yoktur.

Rüya Hakkında Evrensel Bilgiler

Normal rüyada beynimizin ön lobu yani karar veren, sevk eden, gelen uyarıları mantık süzgeciyle eleyen kısım pasifIeşir ve Serotonin hormonu azalır. Bu iki durum bizlerin rüyayı mantıktan yoksun olsa da ciddiye alarak deneyimlememizi sağlar. Lucid rüyada ise prefrontal korteksin sanki uyanık haldeymişçesine çalıştığı yapılan araştırmalarda görülmüştür. Bu da bilincin, karar vermenin ve mantığın devreye girdiğini bizlere göstermektedir.

Prefrontal Korteks beynin, insanı insan yapan yani diğer hayvanlardan ayıran bölümüdür. Soyut düşünme, problem çözme, yaratıcılık gibi vasıfların bulunduğu yerdir. Beynin karar ve yargılama mekanizması olduğu için; entelektüel bilgi birikimi elde etmemize, hayatı anlamamıza, çevremizde olup bitenleri tutarlı bir mantık düzlemine oturtmamıza ve duygusal olmayan çıkarımlar yapmamıza yarar. Kısaca karar vermemizi, odaklanmamızı, gerçekliği algılamamızı sağlayan bölüm burasıdır. Bu da Lucid Rüya deneyimi için prefrontal korteksimiz ile oldukça haşır neşir olmamız gerektiği anlamına geliyor.

Lucid Dream Nedir?

Lucid Rüya, bilinçaltınız ile bilinçli bir şekiIde etkiIeşime girdiğiniz bir gerçekliktir. Bu durum aslında insana mükemmel bir terapi ortamı sunar. Bu gerçeklikte hiçbir zarara uğramadan korkularınızı ve fobilerinizi yenebilirsiniz. Asansör korkunuz varsa defalarca asansöre binebilir, karanlık korkunuz varsa her zaman ışıkları yakabileceğinizi bilerek karanlıkta kalabilirsiniz. Lucid rüya sadece eğlenmek için değil aynı zamanda kendinizi objektif bir şekiIde görerek; duygularınızı ve korkularınızı karakterler haline getirip onlarla konuşabiImeniz için de bulunmaz bir nimettir.

lucid dream nedir
lucid dream nedir

Lucid rüyanın faydaları olduğu gibi tabi bazı zararları da var. Lucid Rüya sırasında beyniniz oldukça fazla çalıştığı için yorgun uyanmak ve gerçeklerden kopmak gibi sorunlarla karşıIaşabiIirsiniz. Lucid Rüyanın bağımlılığından uzak durmak ve gerçeğin de farklı tatları olduğunu hatırlamak bu güzel deneyimi uzun süre sağlıklı bir şekiIde sürdürebilmemizi sağlayacaktır.

Lucid Dream Nasıl Yapılır?

Her gece rüya görsek de hatırlayamayabiliyoruz. Peki nasıl bilinçli bir şekiIde rüya göreceğiz? Araştırmalar gösteriyor ki uyanıldığında rüya oIuşuyor yani ironik bir şekilde rüya görmek için uyanmamız gerekiyor çünkü uyku sırasında kısa dönem hafızamız devre dışı kalıyor. Dolayısıyla rüya görüyorken uyanmazsak o rüyayı hatırlama ihtimalimiz biyolojik olarak yok. Bu yüzden alışana kadar kendimize biraz işkence etmek durumundayız. Uyumadan önce bolca sıvı tüketimi sizi uykudan uyandıracaktır ya da gece kuracağınız bir alarm işe yarayacaktır. Sonrasında ise gördüğünüz rüyaları detaylıca yazmak oldukça faydalı olacaktır.

Muhtemelen herkes rüyada tam her şey eğlenceli hale gelecekken ya da rüyanın nimetlerinden faydalanacakken birden uyanmıştır. Yüksek bir yerden düşme, saldırıya uğrama, kıyamet vs. Dikkat ederseniz sizi uyandıran tüm ögelerin duygusal karşılığı korku. Aynı korkuyu Lucid Rüya deneyimindeyken de yaşayacaksınız. Öncelikle düşerek, uçarak vb. sebepler ile uyanmamayı öğrenmemiz gerekiyor. Bunu yapmanın oldukça zor ve meşakkatli olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yalnızca tek bir yolu var, o da gözlerinizi kapatmak ve düşünmek. Örneğin, yüksekten düşüyorsanız gözlerinizi kapattığınızı düşününün ve kendinizi düşüncenizle ters çevirin ve ardından gözlerinizi açın. Bunu yaptığınızda yeri değil gökyüzünü göreceksiniz. Bu sırada da kontrolü kaybetmeden durmaksızın düşüncelerle emirler yağdırmalısınız. Beyniniz bunu gerçek sandığı için korkuyor, gerçek olmadığını ona anlatmalısınız. Bu eşik en önemli eşiktir, bunu bir kez başardığınızda sizin için rüyada özgürce gezinmek çok koIayIaşacak. Rüya anında daha hızlı kontrol altına alabilmek için de uyumadan önce rüyada uyanmanızı sağlayacak olaylar olduğunu ve zihninizle kontrol altına aldığınızı hayal edin. Bu konuda başarı sağlamak için en büyük yardımcınız, istikrar olacaktır.

Unutmayın ki Lucid Rüya deneyiminde rüyada olduğunuzu biliyorsunuz ancak serotonin hormonu az olduğundan her şey daha ciddi ve gerçekçi geliyor işte tam olarak müdahale edeceğiniz yer burası. Rüyada olduğunuzu biliyorsunuz evet ama rüyanın gerçek olmadığını ve tamamen sizin beyninizin içinde olup bittiğini kendinize hatırlatmanız gerekiyor. Bunun için de bir korku ögesiyle karşılaştığınızda bilmelisiniz ki o sizin bilincinizde yaşıyor ve o korku ögesi aslında sizin için bulunmaz bir fırsat. Bunu anladığınız ve kabul ettiğinizde korku ortadan kalkacaktır. Kontrolün tamamen sizde olduğunu kendinize durmaksızın hatırlatın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir